PIC16F628-20/P Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC16F628-20/P
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® 16F
Contact Now
PIC16F628-20/P Specifications
Part Status Not For New Designs
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3 V ~ 5.5 V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)